News & Announcements

5th Asian Indoor & Martial Arts Game 2017

General Details

Competition: 5th Asian Indoor & Martial Arts Games
Endorsed by:
 Asian Olympic Council
Location: Ashgabat, Turkmenistan
Course: Short Course (25m)
Date: 17th to 27th December 2017


Team Officials

Coach: Ibrahim Moosa
Manager: Hassan Siraar


Swimmers

Male

  • Ali Imman
  • Mubal Azzam Ibrahim
  • Hassan Ashraf

Female

  • Aminath Shajan
  • Aishath Sajina
  • Aishath Sausan

Achievements

Seven National Records Renewed

  • Mubal Azzal Ibrahim: Renewed National Record in 200m Individual Medley
  • Mubal Azzal Ibrahim: Renewed National Record in 200m Freestyle
  • Mubal Azzal Ibrahim: Renewed National Record in 200m Individual Medley
  • Ali Imman: Renewed National Record in 50m Backstroke
  • Aishath Sausan: Renewed National Record in 50m Backstroke
  • Aishath Sajina: Renewed National Record in 100m Breaststroke
  • Aishath Sajina: Renewed National Record in 50m Breaststroke

Results

Male:

Hassan Ashraf

  • 01:17.00 100m Breaststroke
  • 00:34.17 50m Breaststroke
  • 00:27.74 50m Freestyle

Ali Imman

  • 01:01.81 100m Freestyle
  • 01:11.17 100m Backstroke
  • 02:16.17 200m Freestyle
  • 00:31.28 50m Backstroke (New National Record)
  • 00:27.13 50m Freestyle

Mubal Azzam Ibrahim

  • 02:35.51 200m Individual Medley (New National Record)
  • 02:14.12 200m Freestyle (New National Record)
  • 01:10.13 100m Individual Medley (New National Record)

 

Female:

Aminath Shajan

  • 00:30.50 50m Freestyle
  • 01:09.96 100m Freestyle
  • 01:24.81 100m Butterfly
  • 00:33.56 50m Butterfly

Aishath Sajina

  • 01:22.54 100m Individual Medley
  • 00:40.25 50m Breaststroke (New National Record)
  • 01:27.53 100m Breaststroke (New National Record)

Aishath Sausan

  • 01:17.89 100m Backstroke
  • 00:34.02 50m Backstroke (New National Record)
  • 00:31.23 50m Freestyle

5th Asian Indoor & Martial Arts Game 2017
read more

17th FINA World Championships 2017

General Details

Competition: 17th FINA World Championships 2017
Endorsed by:
 FINA
Location: Budapest, Hungary
Course: Long Course (50m)
Date: 14th to 30th July 2018


Team Officials

Coach: Ibrahim Moosa
Manager: Mohamed Abdul Sattar
Physiotherapist: Mohamed Fayaz Ali Riza


Swimmers

Male

  • Ibrahim Mubal Azzam
  • Ismail Muthasim Adnan

Female

  • Aminath Shajan
  • Aishath Sajina

Achievements

Four National records Renewed

  • Mubal Azzal Ibrahim: Renewed National Record in 400m Individual Medley
  • Mubal Azzal Ibrahim: Renewed National Record in 400m Freestyle
  • Mixed Relay Team: Renewed National Record of 4x100m Mixed Freestyle Relay
  • Mixed Relay Team: Renewed National Record of 4x100m Mixed Medley Relay

Results

Male:

Mubal Azzam Ibrahim

  • 05:48.11 400m Individual Medley (New National Record)
  • 04:51.57 400m Freestyle (New National Record)

Ismail Muthasim Adnan

  • 00:27.72 50m Freestyle
  • 01:01.68 100m Freestyle

Female:

Aishath Sajina

  • 00:39.74 50m Breaststroke
  • 01:28.92 100m Breaststroke

Aminath Shajan

  • 00:30.50 50m Freestyle
  • 01:10.17 100m Freestyle

Mixed Relay Team

  • 04:31.24 4x100m Freestyle Relay (New National Record)
    • Ismail Muthasim Adnan
      Aminath Shajan
      Aishath Sajina
      Ibrahim Mubal Azzam
  • 05:07.35 4x100m Medley Relay (New National Record)
    • Ismail Muthasim Adnan
      Aminath Shajan
      Aishath Sajina
      Ibrahim Mubal Azzam

17th FINA World Championships 2017
read more

Makita 42nd National Swimming Competition 2017

General Details

Competition: Makita 42nd National Swimming Competition 2017
Location: BML Swimming Track, Malé, Maldives
Course: Short Course (25m)
Date: 19th to 25th November 2017


Competition Results

Start List and Results Download Link


main sponsor: makita

Application Form & Rules

Competition Rules

Application Form


main sponsor: makita

our sponsors and partners


Makita 42nd National Swimming Competition 2017
read more

Addu City 3rd Inter School Swimming Competition 2017

General Details

Competition: Addu City 3rd Inter School Swimming Competition
Location: Hithadhoo Swimming Track, Addu City
Course: Short Course (25m)
Dates: 8th to 15th September 2017


Competition Rules & Application Form

Application form: download link (for both; kid’s swimming festival & inter school swimming competition)
Rules of Addu City 3rd Inter School Swimming Competition: download link
Rules of Addu City 2nd Kids Swimming Festival: download link


Addu City 3rd Inter School Swimming Competition 2017
read more

2nd Kids Swimming Festival 2017

General Details

Competition: 2nd Kids Swimming Festival
Location: BML Swimming Track, Malé, Maldives
Course: Short Course (25m)
Dates: 3rd to 5th August 2017


Age Group Winning Schools

School Gender Age Group Place
Iskandhar School Male Under 06 First Place
Kangaroo Kids International School Male Under 06 Second Place
Billabong High EPS International School Male Under 06 Third Place
Ghiyasuddin International School Female Under 08 First Place
Aminiya School Female Under 08 Second Place
Iskandhar School Female Under 08 Third Place
Kalaafaanu School Male Under 08 First Place
Iskandhar School Male Under 08 Second Place
Ghiyasuddin International School Male Under 08 Third Place
Iskandhar School Female Under 10 First Place
Ghiyasuddin International School Female Under 10 Second Place
Billabong High EPS International School Female Under 10 Third Place
Thaajuddeen School Male Under 10 First Place
Ghiyasuddin International School Male Under 10 Second Place
Kalaafaanu School Male Under 10 Third Place

Results and Start List

DOWNLOAD RESULTS


Competition Rules & Application Form

Application form: download link (for both; kid’s swimming festival & inter school swimming competition)
Rules of Kid’s Swimming Festival: download link


2nd Kids Swimming Festival 2017
read more

Makita 15th Inter School Swimming Competition 2017

General Details

Competition: Makita 15th Inter School Swimming Competition
Location: BML Swimming Track, Malé, Maldives
Course: Short Course (25m)
Dates: 28th July to 2nd August 2017


Winning Schools – Senior and Junior Group

School Group Place
Majeediyya School Junior First Place
Aminiya School Junior Second Place
Jamaluddin School Junior Third Place
Iskandhar School Senior First Place
Centre for Higher Secondary Education Senior Second Place
Dharumavantha School Senior Third Place

Winning Schools – Age Group

School Gender Age Group Place
Iskandhar School Female Under 12 First Place
Aminiya School Female Under 12 Second Place
Hiriya School Female Under 12 Third Place
Kalaafaanu School Male Under 12 First Place
Majeediyya School Male Under 12 Second Place
Aminiya School Male Under 12 Second Place
Dharumavantha School Male Under 12 Third Place
Jamaluddin School Female Under 14 First Place
Aminiya School Female Under 14 Second Place
Thaajuddeen School Female Under 14 Third Place
Majeediyya School Male Under 14 First Place
Dharumavantha School Male Under 14 Second Place
Kalaafaanu School Male Under 14 Second Place
Iskandhar School Male Under 14 Third Place
Iskandhar School Female Under 16 First Place
Ghiyasuddin International School Female Under 16 Second Place
Aminiya School Female Under 16 Third Place
Dharumavantha School Male Under 16 First Place
Iskandhar School Male Under 16 Second Place
Majeediyya School Male Under 16 Third Place
Centre for Higher Secondary Education Male Under 19 First Place
Villa International High School Male Under 19 Second Place
Ahmadhiyya International School Male Under 19 Third Place

Age Group Winning Swimmers

Name Gender Age Group School
Aishath Aini Abdul Hameed Female Under 12 Aminiya School
Aishath Saha Nasheed Female Under 12 Iskandhar School
Fathimath Anaa Nizam Female Under 12 Hiriya School
Iyaan Ahmed Female Under 12 Aminiya School
Ahmed Alaan Ali Male Under 12 Kalaafaanu School
Ahmed Haaim Hassan Male Under 12 Majeediyya School
Ismail Jilwaaz Nasheed Male Under 12 Aminiya School
Hamna Ahmed Female Under 14 Jamaluddin School
Aisath Hulva Khulail Female Under 14 Jamaluddin School
Aminath Erum Saleem Female Under 14 Jamaluddin School
Aminath Rafaha Ramiz Female Under 14 Jamaluddin School
Hassan Zain Male Under 14 Dharumavantha School
Hussain Haish Hassan Male Under 14 Majeediyya School
Mohamed Raaid Ismail Male Under 14 Iskandhar School
Mohamed Sahaaf Saeed Male Under 14 Majeediyya School
Ahmed Zavul Khaleel Male Under 14 Rehendhi School
Mohamed Aan Hussain Male Under 14 Kalaafaanu School
Aishath Ulya Shaig Female Under 16 Iskandhar School
Aishath Zeeba Hamid Female Under 16 Ghiyasuddin International School
Anmau Ahmed Saleem Female Under 16 Iskandhar School
Eema Mohamed Fahmee Female Under 16 Aminiya School
Ali Imaan Male Under 16 Dharumavantha School
Ibrahim Maishaan Shameem Male Under 16 Dharumavantha School
Ahmed Azzan Zahid Male Under 16 Iskandhar School
Fathimath Zuha Ziyadh Female Under 19 Centre for Higher Secondary Education
Aishath Rafha Female Under 19 Villa International High School
Aishath Azal Ali Zahir Female Under 19 Centre for Higher Secondary Education
Ahmed Maaniu Hussain Male Under 19 Centre for Higher Secondary Education
Samooh Farhath Male Under 19 Centre for Higher Secondary Education
Ibrahim Shammakh Riyaz Male Under 19 Centre for Higher Secondary Education
Samooh Zahir Male Under 19 Centre for Higher Secondary Education

Results and Start List

DOWNLOAD RESULTS


Competition Rules & Application Form

Application form: download link (for both; kid’s swimming festival & inter school swimming competition)
Rules of Makita 15th Inter School Swimming Competition: download link


Makita 15th Inter School Swimming Competition 2017
read more