General Details
Competition: BML 18th Inter School Swimming Competition
Location: Hulhumale’ Mini Sports Complex Swimming Piil
Course: Short Course (25m)
Date: 30th August to 8th September 2022
Results
Senior and Junior Group:
Senior Group Champion School | Ghiyasuddin International School |
Senior Group Runner-up School | Thaajuddeen School |
Senior Group Second Runner-up School | Centre for Higher Secondary Education |
. | . |
Junior Group Champion School | Ghiyasuddin International School |
Junior Group Runner-up School | Iskandhar School |
Junior Group Second Runner-up School | Finland International School Maldives |
Age Category:
Junior A Group, Female – Champion School | Ghiyasuddin International School |
Junior A Group, Female – Runner-up School | Finland International School Maldives |
Junior A Group, Female – Second Runner-up School | Iskandhar School |
. | |
Junior A Group, Male – Champion School | Finland International School Maldives |
Junior A Group, Male – Runner-up School | Iskandhar School |
Junior A Group, Male – Second Runner-up School | Kalaafaanu School |
. | |
Junior B Group, Female – Champion School | Ghiyasuddin International School |
Junior B Group, Female – Runner-up School | Aminiya School |
Junior B Group, Female – Second Runner-up School | Jamaluddin School |
. | |
Junior B Group, Male – Champion School | Ghiyasuddin International School |
Junior B Group, Male – Runner-up School | Ahmadhiyya International School |
Junior B Group, Male – Second Runner-up School | Iskandhar School |
. | |
Senior A Group, Female – Champion School | Ghiyasuddin International School |
Senior A Group, Female – Runner-up School | Thaajuddeen School |
Senior A Group, Female – Second Runner-up School | Iskandhar School |
. | |
Senior A Group, Male – Champion School | Thaajuddeen School |
Senior A Group, Male – Runner-up School | Iskandhar School |
Senior A Group, Male – Second Runner-up School | Huravee School |
. | |
Senior B Group, Female – Champion School | Ghiyasuddin International School |
Senior B Group, Female – Runner-up School | Kalaafaanu School |
. | |
Senior B Group, Male – Champion School | Imaduddin School |
Senior B Group, Male – Runner-up School | Ghiyasuddin International School |
Senior B Group, Male – Second Runner-up School | Jamaluddin School |
. | |
Senior C Group, Male – Champion School | Centre for Higher Secondary Education |
Senior C Group, Male – Runner-up School | Villa International High School |
Senior C Group, Male – Second Runner-up School | Ahmadhiyya International School |
Best Swimmers:
Junior A Group, Female – First Place | Amna Thazkiyah Mirsaad | Finland International School Maldives |
Junior A Group, Female – First Place | Malaika Linda Imran | Ghiyasuddin International School |
Junior A Group, Female – Second Place | Dalia A’ida Latheef | Ghiyasuddin International School |
Junior A Group, Female – Third Place | Aisha Tara Wasif | Iskandhar School |
Junior A Group, Female – Third Place | Hawwa Afza Hussain | Ghiyasuddin International School |
. | ||
Junior A Group, Male – First Place | Zakin Ashraf Rasheed | Iskandhar School |
Junior A Group, Male – Second Place | Ismail Mul-Ham Azim | Imaduddin School |
Junior A Group, Male – Third Place | Ismail Haam Hussain | Kalaafaanu School |
Junior A Group, Male – Third Place | Zawq Ali Thoriq | Ghiyasuddin International School |
. | ||
Junior B Group, Female – First Place | Ayaana Areef | Ghiyasuddin International School |
Junior B Group, Female – Second Place | Aisha Aiza Hussain | Ghiyasuddin International School |
Junior B Group, Female – Second Place | Meral Ayn Latheef | Ghiyasuddin International School |
Junior B Group, Female – Third Place | Lyba Hassan Manik | Aminiya School |
. | ||
Junior B Group, Male – First Place | Yaaseen Mohamed Yoosuf | Ghiyasuddin International School |
Junior B Group, Male – Second Place | Ahmed Kaisan Mohamed | Billabong High International School |
Junior B Group, Male – Second Place | Looth Mohamed Hussain | Kalaafaanu School |
Junior B Group, Male – Second Place | Shaym Hussain Ibrahim | Ghiyasuddin International School |
Junior B Group, Male – Third Place | Naik Bin Ali Nashid | Ahmadhiyya International School |
. | ||
Senior A Group, Female – First Place | Hanan Hussain Haleem | Ghiyasuddin International School |
Senior A Group, Female – Second Place | Maryam Ziva Ziam | Ghiyasuddin International School |
Senior A Group, Female – Third Place | Fathimath Eshal Asad Haneef | Kalaafaanu School |
. | ||
Senior A Group, Male – First Place | Ahmed Neeq Niyaz | Thaajuddeen School |
Senior A Group, Male – Second Place | Ibrahim Ma’adh | Thaajuddeen School |
Senior A Group, Male – Second Place | Ifzaal Ibrahim Mahfooz | Majeediyya School |
Senior A Group, Male – Third Place | Mohamed Ayaan Ali | Huravee School |
. | ||
Senior B Group, Female – First Place | Zainab Abdulla Shafeeq | Ghiyasuddin International School |
Senior B Group, Female – Second Place | Mariyam Nabaahath Azim | Kalaafaanu School |
Senior B Group, Female – Third Place | Ala Mohamed Latheef | Ghiyasuddin International School |
. | ||
Senior B Group, Male – First Place | Dhaain Ahmed Shageef | Ghiyasuddin International School |
Senior B Group, Male – Second Place | Mohamed Aydhin Niyaz | Jamaluddin School |
Senior B Group, Male – Third Place | Mohamed Mish-Al Azim | Imaduddin School |
. | ||
Senior C Group, Female – First Place | Aishath Aini Abdul Hameed | Villa International High School |
Senior C Group, Female – Second Place | Aishath Hulva Khulail | Centre for Higher Secondary Education |
Senior C Group, Female – Third Place | Aishath Saha Nasheed | Villa International High School |
. | ||
Senior C Group, Male – First Place | Mohamed Aan Hussain | Centre for Higher Secondary Education |
Senior C Group, Male – Second Place | Mohamed Joodh Fayaz | Villa International High School |
Senior C Group, Male – Third Place | Hussain Haish Hassan | Centre for Higher Secondary Education |
Senior C Group, Male – Third Place | Luth Muhammadh Shafiu | Centre for Higher Secondary Education |
. | ||
EAD Group, Female – First Place | Meral Hassan Kaleem | I’zzudhdheen School |
EAD Group, Female – Second Place | Zana Ali Shareef | Aminiya School |
. | ||
EAD Group, Male – First Place | Ahmed Mushrif Moosa | Imaduddin School |
EAD Group, Male – Second Place | Abdhulla Ali Mahir | Imaduddin School |
EAD Group, Male – Third Place | Mohamed Ashál Adam | Thaajuddeen School |
Download Start List and All Results
our sponsors and partners